Oczekiwanie
Oczekując na narodziny dziecka nie myślimy o sytuacjach trudnych, lecz nasze myśli oscylują pomiędzy radością a pozytywnym nastawieniem. Takie uczucia towarzyszą prawidłowemu rozwojowi macierzyństwa.
Okres ciąży wprowadza wiele emocji związanych z poczuciem szczęścia i spełnienia. Pojawia się jednak wiele pytań, które stawiamy sobie snując okoliczne plany czy wyobrażając sobie przyszłość.
Czasem zdarzają się sytuacje…
Istnieje wiele sytuacji, które mogą wpłynąć na zawirowania rozwojowe Dziecka. Część z nich jest stanem przejściowym, który zmienia harmonię rozwoju. Można się ich jednak pozbyć w czasie pierwszych miesięcy życia Dziecka.
Bywają jednak sytuacje, które doprowadzają do trwałych zmian ograniczających rozwój zgodny z fizjologicznymi etapami. Stan, który w pierwszym momencie wprowadza dużo lęku, może ulec zmianie, jeśli zostanie wprowadzony system wsparcia precyzyjnie dostosowany do Dziecka.
Jesteśmy w stanie pomóc w sposób realny
Prowadzenie terapii powinno nieść za sobą zaplanowane efekty terapeutyczne w krótkich odstępach czasu od 2 do 4 tygodni. Zatem terapia nie musi być częsta, ale dobrze zaplanowana, adekwatnie do problemu funkcjonalnego Dziecka. Intensywna terapia neurorozwojowa pod względem częstotliwości terapii to 3 sesje w tygodniu. W przypadku kręczu szyi lub asymetrii u dziecka optymalną częstotliwością jest spotkanie 1-2 razy w tygodniu.
Rodzice często spotykają się z sugestią intensywnej terapii ruchowej lub polisensorycznej swojego Dziecka. Terapia nie może jednak polegać na nadmiarze bodźców i forsowaniu młodego, kształtującego się organizmu, który wymaga precyzji działania i czasu na reakcję.
Intensywność polega również na wprowadzeniu elementu pielęgnacyjno-zabawowego, który powinien być realizowany przez opiekunów Dziecka. Aspekt ten w dużym stopniu uporządkowuje wpływ środowiska na utrwalenie procesu terapeutycznego i w sposób łagodny, zgodny z kompetencjami Rodzica wspiera bieżący i dalszy rozwój Dziecka.
Jak długo można czekać z rozpoczęciem terapii?
Jeżeli uzmysłowimy sobie dynamikę rozwoju dziecka i wyobraźmy sobie, że w czasie pierwszych 12 miesięcy Dziecko przechodzi z pełnej zależności od osób trzecich do samodzielnego chodu i pierwszych wypowiadanych słów, uwidacznia to olbrzymie tempo przemian, które muszą nastąpić aby uzyskać pełnie możliwości rozwoju.
Szybkość reakcji związanej z rozpoczęciem terapii jest bardzo ważna. Każdy tydzień życia dziecka stanowi o tym, czy dana funkcja/umiejętność zostanie wyuczona/opanowana prawidłowo czy zmiany nieprawidłowe będą dominujące a ich korekcja będzie trudna lub znacznie wydłuży się w czasie.
Wskazania do diagnostyki i terapii noworodków i niemowląt:
Prawidłowo prowadzona rehabilitacja noworodka lub wcześniaka jest w stanie zminimalizować problem lub w pełni go wyeliminować. Gdy potrzebna jest profesjonalna rehabilitacja noworodków, Szczecin i nasze gabinety to najlepszy kierunek – zapraszamy!
- asymetria u dziecka (ułożeniowa)
- asymetria czaszki
- problemy rozwojowe wcześniaków
- zaburzenia napięcia mięśni (wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe)
- zaburzenia rozwoju ruchowego
- schematyczny (powtarzający się) wzorzec ruchowy
- brak fiksacji wzroku
- przepuklina oponowo-rdzeniowa
- trudności z karmieniem dzieci z problemami neurologicznymi
- dzieci ryzyka (niska punktacja Apgar, ciąża mnoga)
Podczas terapii rodzic:
- uczy się zabaw z Dzieckiem z uwzględnieniem etapów prawidłowego rozwoju
- poznaje podstawy pielęgnacji, która wspomaga prawidłowy rozwój dziecka
- potrafi dobrać zabawki i sprzęty używane codziennie.
Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka
Poradnik został opracowany na podstawie instruktażu:
“Podstawy Pielęgnacji i Opieki nad Małym Dzieckiem Według Zasad NDT-Bobath”.
Autorzy: Zofia Szwiling i Paweł Zawitkowski
Wydanie II
Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Stowarzyszenie Terapeutów NDT-SI
Warszawa 2001-2002